Ważne pytania w sprawie relacji na linii ZUL-Lasy Państwowe padły 18.08.2023 we Włocławku

18.08.2023 r we Włocławku na spotkaniu z Donaldem Tuskiem wiceprzewodniczący SPL Wojciech Szczotka zadał przewodniczącemu PO pytania dotyczące upolitycznienia Lasów Państwowych oraz wizji przyszłych relacji na linii Lasy Państwowe -zakłady usług leśnych.

“Ja jako przedsiębiorca pracuję dla monopolisty państwowego, ten monopolista sam wylicza mi za jakie pieniądze mam pracować, tworzy kosztorysy, no i nie zgadza się na żadne przekroczenia i tak dalej. Pieniądze są coraz gorsze, nas jako przedsiębiorców pcha się coraz bardziej w stronę decyzji odejścia z tej branży bądź szarej strefy. I teraz chciałbym zadać takie pytanie, bo zauważyliśmy jako przedsiębiorcy z tej branży niszowej bardzo, że nastąpiło bardzo duże upolitycznienie Lasów Państwowych. Czy ma pan na to jakąś receptę na przyszłość, jeśli wygracie te wybory 15 października? A drugie pytanie – może ma pan jakąś wizję na to jak Lasy Państwowe powinny współpracować z takimi podmiotami jak my? Ludźmi ukrytymi w tym lesie, ale jednak niezbędnymi, bo lasy nie robią tego same?”

Donald Tusk między innymi odpowiedział:

A sytuacja szczególnie drobnych firm, to jest sytuacja niemalże niewolnicza, bo z tego co wiem, Lasy Państwowe mogą robić dokładnie wszystko, jest kwestia źle organizowanych przetargów, co rok musicie startować w przetargach, nawet na dwa lata nie można zaplanować bez pewności że dostaniecie zlecenie. Lasy Państwowe mogą wykorzystywać przepisy żeby postępować nie fair i zarabiać defacto, również takim “małym szantażem” – mają swój park maszynowy, zawsze mogą go wykorzystać mówiąc “nie przyjmiecie złych warunków, to sami sobie to zrobimy”. Wiem, że uwzględniają wyłącznie kwestię ceny przy przetargach, a nie uwzględniają innych składników, takich, które powinno się uwzględniać w czasie oferty przetargowej […]

Zachęcamy do zapoznania się z pełną relacją ze spotkania

Całość relacji znajduje się pod linkiem:

https://www.youtube.com/live/n-s4_DQEF1U?feature=share

Comments are closed.