Najnowsze aktualności

23.06.2020 Od 1. lipca nowa, wyższa stawka VAT na drewno opałowe

Od. 1 lipca br. obowiązywać będzie nowa, podwyższona stawka VAT na drewno opałowe. Zmiana związana jest z wejściem w życie nowej matryca podatku VAT, która w założeniu ma uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane.

W przypadku drewna opałowego zmiana nie jest korzystna dla nabywców, stawka wzrośnie z preferencyjnych 8% do poziomu stawki podstawowej, wynoszącej obecnie 23%. Dla klientów indywidualnych oznacza to podwyżkę ceny np. drewna kominkowego o 15%.

 

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy stawek podatkowych, zmienią się również symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Zamiast symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008r. Korzystać trzeba będzie w z symboli CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz symboli PKWiU z 2015 r. w przypadku usług.Nowa stawka VAT na drewno opałowe pierwotnie miała obowiązywać od 1. kwietnia br., jednak ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa termin jej wejście został odroczony o trzy miesiące.

Link: 

Dodatkowe informacje